1. Ana Sayfa
 2. Camiler

Üsküdardaki Camiler

featured
+ - 3

Bu yazımızda İstanbul’un en eski semtlerinden olan Üsküdardaki Camiler i sizler için araştırdık. Üsküdar tarihi bakımından Anadolu Yakasının en eski semtlerindendir. Bu bakımdan her noktası tarihi açıdan çok zenginliklerle doludur.

Bu zenginlikler içerisinde Tarihi Camilerin çok ayrı bir yeri vardır.

Yazımızda Neler Var?

Üsküdardaki Camiler

 1. Mihrimah Sultan Camii
 2. Şemsi Paşa Camii (Kuşkonmaz Camii)
 3. İmrahor Camii
 4. Salacak Fatih Camii
 5. Büyük Selimiye Camii
 6. Malatyalı İsmail Ağa Camii
 7. Selmanağa Camii
 8. Murat Reis Camii

 

1. Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii
Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan için Mimar Sinan tarafından 1562 – 1565 tarihleri arasında yapılmıştır. Camii, Mimar Sinan’ın erken dönem eserlerindendir.

Mihrimah Sultan Camii’yi Üsküdar sahilinde bulunmaktadır.

2. Şemsi Ahmet Paşa Camii (Kuşkonmaz Camii)

Şemsipaşa Camii
Şemsipaşa Camii

Şemsi Ahmet Paşa Camii, Üsküdar Sahilinde deniz kıyısında bulunmakta. Karşı tarafında Topkapı Sarayı ve Galata Kulesi bulunmakta. 1580 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan camii, Mimar Sinan’ın en küçük eseri olarak bilinmekte.

Şemsi Ahmet Paşa Camii ile ilgili yazımızı da mutlaka okumalısınız.

3. İmrahor Camii

 

İmrahor Camii
İmrahor Camii

İmrahor Camii, Üsküdar ilçesinin Aziz Mahmud Hüdayi Mahallesinde bulunmaktadır. Osmanlı döneminden kalan küçük ama tarihi bir camiidir. Sinan Paşa’nın İmrahoru olan Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıştır.

4. Salacak Fatih Camii

Salacak Fatih Camii
Salacak Fatih Camii

Salacak Fatih Camii, Üsküdar Salacak’da İskelenin arkasında bulunmaktadır. Üsküdar’ın ilk camii olma özelliği taşımaktadır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında yaptırılmıştır.

5. Büyük Selimiye Camii

Büyük Selimiye Camii
Büyük Selimiye Camii

Büyük Selimiye Camii, Üsküdar Selimiye’de Selimiye Cami Sokak, Şerif Kuyusu Sokak ve Selimiye Kışla Caddesi’nin çevrelediği alanda Selimiye Külliyesi içerisinde bulunan Büyük Selimiye Cami, 1802-1805 yıllarında Sultan III. Selim tarafından yaptırılmıştır.

6. Malatyalı İsmail Ağa Camii

Malatyalı İsmail Ağa Camii
Malatyalı İsmail Ağa Camii

Üsküdar Ahmediye’de Şair Naili Sokak ile Dönmedolap Sokağı’nın kesişiminde bulunan Malatyalı İsmail Ağa Cami, 1609 yılında akağalardan Dârü’ssaâde Ağası olan Malatyalı İsmail Ağa tarafından yaptırılmıştır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   Burgazada Gezilecek Yerler (2023 Yılı)

7. Selman Ağa Camii

Selman Ağa Camii
Selman Ağa Camii

Selman Ağa Camii, Üsküdar meydanında bulunur. 1506 yılında II.Beyazıt’ın darüssade ağası Selman Ağa tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan döneminden önce yapılmış olan camii Üsküdar’ın en eski camilerindendir.

8. Murat Reis Camii

Murat Reis Camii
Murat Reis Camii

Murat Reis Camii, Üsküdar’ın Çavuşbaşı mahallesinde bulunan camii Kanuni Sultan Süleyman’ın deniz ümerasından Murat Reis tarafından 1607 yılında yaptırılmıştır.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 2 yıl önce

  İslam tarihi ve Osmanlı tarihine meraklı olan kişiler için muhteşem bir rehber olmuş birçok caminin yapısı ve dokusu beni o dönemlere çekip götürdü bu rehberi kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim

 2. 2 yıl önce

  Çok eski ve güzel doku ve motif mimari olarak çok iyi ülkemizin değerli camileri bunlar 1-2 tanesine gitme şansım oldu muhteşemler

 3. 2 yıl önce

  Camiler cidden dış Ve iç görünüs olarak insanın gözünü doyuruyor mükemmeller gidicem en kısa zamanda teşekkür ederim 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir