İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beyoğlu

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi
+ - 1

Galata Mevlevihanesi Müzesi, İstanbul’un Galata semtinde hemen Galata Kulesi‘nden Tünele çıkan Galip Dede yokuşunun bitiminde yer almakta. Mevlevihane, Sultan II.Bayezid döneminde 1491 yılında külliye olarak inşa edilmiştir. Kulekapısı Mevlevihanesi ve Galipdede Tekkesi adlarıyla da anıldı. “Küçük Kıyamet” adı verilen 1509 İstanbul depreminden muhtemelen zarar gören Mevlevihane yapılarının onarımına ilişkin 1651 tarihli onarım kitabesinde Matbah Emini İsmail Efendi’nin Mevlevihaneyi onardığı yazmaktadır. 1765’deki Tophane yangınında hasar görünce Sultan III. Mustafa tarafından Yenişehirli Osman Efendi bina emini tayin edilerek onartıldı.İstanbul’un en eski mevlevihanesi olarak bünyesinde semahane, derviş hücreleri, şeyh dairesi ve hünkar mahfeli, bacılar kısmı, kütüphane, sebil, muvakkithane, mutfak, türbeler ve hazine bulunuyor.

"<yoastmark

Yazımızda Neler Var?

Galata Mevlevihanesi Müzesi Tarihçesi

Sultan III. Selim ile dostluğu bilinen Şeyh Galib’in 1791’de tekkenin postnişinliğine gelmesiyle Sultan III. Selim tarafından yenilendi. Sultan Abdulmecid döneminde 1851-1859 yıllarındaki imar faaliyetleriyle Mevlevihane son şeklini aldı. 1925’te Mevlevihane işlevi bittikten sonra, bir süre İlk Mektep olarak kullanıldı. 1967-1975 yılları arasında gerçekleşen düzenlemelerle 1975’te “Divan Edebiyatı Müzesi” olarak açıldı. 2008-2011 yılları yenileme ve çevre düzenlemeleri sonucunda “Galata Mevlevihanesi Müzesi” olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

"<yoastmark

Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde Ne Var ?

Müze sergilemesi Semahane binasında olup alt kat derviş odalarında tasavvuf, tarikat eşyaları,  tarihçesi ve güzel sanatlar bölümleri; giriş katta Sema alanı; üst kat mahfillerde hat levhaları ve müzik aletleri görülebilir. Bunun haricinde Cümle kapısı, Şeyh Galip Türbesi, Halet Efendi Türbesi, Sebilküttap (sebil, muvakkithane ve kütüphane kompleksi) ve Hamuşan adını verdiğimiz hazire görülebilecek diğer taşınmaz kültür varlıklarıdır.

Galata Mevlevihanesi Sema Gösterileri

Galata Mevlevihanesi, şüphesiz İstanbul’daki en meşhur Mevlevilik merkezidir. Mevlevihane, Galata Kulesi‘nden, İstiklal Caddesi‘ne doğru çıkan yokuşta konumlanır. Galata Mevlevihanesi‘nde sema gösterileri her Pazar günü akşam saat 17:00‘da gerçekleşir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   Beylerbeyi Sarayı Gezi Rehberi (2024 Yılı Giriş Ücreti)

"<yoastmark

Sema gösterilerinin yapıldığı salonun kapasitesi yaklaşık 150 kişiliktir. Bu sebeple sema gösterisi biletlerini öğlen saatlerinden edinmeniz tavsiye edilir. İlginin yoğun olduğu zamanlarda, gösteri saatine yakın bilet bulmak zor olabilir.

Galata Mevlevihanesi sema gösterisi bilet fiyatı 100 TL‘dir. (fiyat bilgisi en son 2021’in Mayıs ayında güncellendi.) Sema Gösterisi biletleri Biletix üzerinden satılır.

 

Bu yazımızı beğendiyseniz Çamlıca Tepesi Gezi Rehberi yazımızı da buradan okumanızı tavsiye ederiz.

Giriş Ücretleri

Galata Mevlevihanesi‘ne giriş ücreti 25 TL‘dir. Müze kart geçerlidir.

Ziyaret Saatleri :

Dönem Saatler
Yaz Dönemi 09:00 – 19:30
Kış Dönemi 09:00 – 17:30

Gişe Kapanış Saatleri :

Dönem Saatler
Yaz Dönemi 18:30
Kış Dönemi 17:30

 

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Müzeye Taksim Meydanı’ndan ya da Eminönü ve Karaköy’den ulaşmak oldukça kolay. Taksim Meydanı’na kadar gelip buradan İstikal Caddesi’ni yürüyerek geçmek ya da Şişhane’ye kadar metroya binmek tercih edilebilir. Karaköy’e gelenler ise buradan 10 dakikalık bir tırmanışla, ya da finükülerle Tünel’e kadar çıkabilirler.

Otobüsle Galata Mevlevihanesi’ne gitmek isteyenler ister Taksim Meydan, isterlerse de Eminönü’ne veya Karaköy’e gelen herhangi bir otobüse binebilirler.

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı kullanılarak Karaköy’e kadar gelinebilir.

Deniz yolu ile Eminönü ya da Karaköy’e gelinip, buradan müzeye geçilebilir.

Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı ile Taksim’e kadar geldikten sonra, buradan da müzeye geçilebilir.

Marmaray kullanılarak Sirkeci’ye kadar gelinebilir. Buradan ister 10 dakikalık bir yürüyüş, isterse de tramvayla finükülere kadar gidilebilir.

Adres: Galip Dede Cad. No:15,Tünel,34220
E-mail: galatamevlevihanesii@kultur.gov.tr
Tel 1: 02122454141

Yol Tarifi – Google Haritalar

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 yıl önce

    Eğer galata mevlihanesi müzesine gelirseniz semaverleri izlemeden gitmeyin derim cidden mükemmel bir gösteri parasını sonuna kadar hakediyor bir kez izleme şansım oldu ikinci defa gideceğim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir