İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Müzeler

İtfaiye Müzesi (2023 Yılı Giriş Ücreti)

İtfaiye Müzesi
1
+ - 0

Beşiktaş ilçesi içerisinde bulunan ve herkes tarafından da ziyaret etmesini tavsiye ettiğim bir müzeyi konu edeceğiz. İnsanlık tarihinin en hayati değerlerinden biri olan ateşin kullanılmaya başlanması kadar ondan korunmanın yollarını ve yöntemlerini bilmek de bir o kadar önem arz etmektedir. Tarih boyunca ateşle mücadele eden itfaiyecilerin kullandığı her malzeme, obje, alet ve edevatın da bu anlamda tarihi sürece tanıklık ettiklerini düşündüğümüzde Türk İtfaiyeciliği Tarihinin canlı tanıkları durumundaki “İtfaiye Müzesi” nin tarih bilincini genç kuşaklara anlatılmasındaki yeri ve önemi daha iyi anlaşılacaktır.

İtfaiye Müzesi

İtfaiye Müzesi Tarihi

18. yüzyılın ilk çeyreğinden Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar Osmanlı Devleti’nin payıtahtının vazgeçilmez kuruluşlarından biri olan itfaiye teşkilatı bundan dört asır öncesinden günümüze dek süregelen ateşle mücadelesinin serüvenini ve tarih bilincimizin insanlarımıza anlatılmasının ayrıca önemi vardır.

İtfaiye Müzesi

Bütün bunları düşündüğümüzde, İtfaiye Müzesi’nin koleksiyonunda bulunan; 1714 yılında Davud-u Hakiki’nin ilk “Çardaklı Tulumbası”ndan 1800 lü yıllarda kullanılan “Mahalle Tulumbaları ve daha sonraki yıllarda kullanılan “Buharlı ve Arabalı Tulumbaları”na kadar çok farklı ve her biri kendi alanında ünik sayılabilecek eserlerinin yanında, Mahalle tulumbacıları mizanseni, askeri itfaiye dönemine ait kıyafetler, mum fenerleri, karpit fenerleri, amir yangın baltaları, bez sarnıç, deri kovalar, çeşitli tablolar ve İstanbul’da  meydana gelmiş bazı yangınlara ait fotoğraflar gibi ilk etapta sayılabilecek eserler bugün İstanbul/ Beşiktaş İlçesindeki yeni binasında (Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcı) insanlarımızın hizmetine sunulmaktadır.

Giriş Ücretleri

İtfaiye Müzesi‘ne giriş ücretsizdir. Ücretli ya da ücretsiz otopark hizmeti bulunmamaktadır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulaşım yönünden son derece kolay bir konumdadır. İtfaiye Müzesi, Beşiktaş ilçesinde bulup toplu taşıma araçları ile gelmenizi tavsiye ederim.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   Galata Mevlevihanesi Müzesi

Beşiktaş’dan geçen tüm toplu taşıma araçlarına binip Çırağan Sarayı Durağı‘nda indikten sonra müze 100 m ileride bulunmaktadır.

Yol Tarifi – Google Haritalar

Yorum Yap