İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. İstanbul’da Müzekart Geçen Yerler

İstanbul’da Müzekart Geçen Yerler

featured

Topkapı Sarayı, Galata Kulesi gibi İstanbul’un önemli saray ve müzeleri İstanbul’da müzekart geçen yerler içerisinde yer almaktadır.

Eğer çok gezen hatta bunun yanında tarihi mekanlara meraklıysanız müzekart almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Müzekart’ın birçok avantajları var.  Bu yazımızda müzekart ile ilgili olarak merak edilenleri bulabilirsiniz.

Müzekart Nedir ?

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye’deki tüm müze ve örenyerlerine bilet almadan girmenizi sağlayan bir karttır. Aldığınız kart ile bir yıl boyunca Türkiye’nin bir çok önemli müzesini sıra beklemeden ziyaret edebilirsiniz.

Biz bu yazımızda konuyu İstanbul özelinde değerlendirdiğimiz için İstanbul’da müzekart geçen yerleri, 2021 müzekart fiyatları nedir ? vs gibi soruları cevaplayacağız.

İstanbul, tarihi dokusu itibariyle yılın her anında özellik yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir kenttir. Bu noktada müzekart sadece yerli turistlere değil yabancı turistlere de sunulmuş bir imkandır. Yabancı turistler MUSEUM PASS İSTANBUL kartı ile İstanbul’da T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 13 müzeye 5 gün boyunca bilet almadan ve sıra beklemeden ziyaret edebilirler. Museum Pass İstanbul Kartın fiyatı 5 gün boyunca 360 TL’dir.

2021 Yılı Müzekart Fiyatı

Müzekart fiyatı, 2021 yılında 60 TL , indirim sahibi olanlara ise 30 TL’dir. Satın aldığınız Müzekart + ile 1 yıl boyunca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini gezebilirsiniz.

Müzekart’ı İstanbul’da Satın Alacağınız Yerler

Müzekart’ı İstanbul’da satın alabileceğiniz 9 tane satış noktası mevcuttur. Bu satış noktalarını muze.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Müzekart’a sahip olmak çok kolay. Yapmanız gereken belirtilen satış noktalarında nüfus cüzdanınızı ibraz edip gerekli ödemeyi yapmak.

Eğer gişelerde sıra beklemek istemezseniz muze.gov.tr internet sitesinden online olarak da işlemleri gerçekleştirip kredi kartı ile ödemenizi yapıp müzekart sahibi olabilirsiniz.

İstanbul’da Müzekart Geçen Yerler

İstanbul’da müzekart geçen yerler kısmı en çok merak edilen noktalardan bir tanesi. Ziyarette gitmeden önce aşağıda belirtmiş olduğum listeyi dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Çünkü Müzekart İstanbul’da bilinen bazı müzelerde ne yazık ki geçmemektedir.

2021 Yılında İstanbul’da Müzekart’ın Geçtiği Müzeler;

 • Topkapı Sarayı
 • Beylerbeyi Sarayı
 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 • Yıldız Sarayı
 • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi
 • Fethiye Müzesi
 • Galata Kulesi
 • Galata Mevlevihanesi
 • Rumeli Hisarı
 • İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi

 

Müzekartın İstanbul’da Geçmediği Yerler

Müzekart, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tüm müze ve örenlerde geçerlidir. Ancak İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi yoğun ziyaretçi alan yerlerde müzekart geçmemektedir. Sadece istisna olarak Dolmabahçe Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi müzekart ile ziyaret edilebilmektedir.

Bunun yanında Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi ve Aya İrini’de müzekart geçmemektedir. Bunun sebebi ise İstanbul’da bulunan birçok müzeler T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na değil, İBB ve TBMM Milli Saraylar tarafından işletilmesindendir.

İstanbul’da Müzekart’ın Geçmediği Müzeler;

 

 

Sıkça Sorulan Sorular
Müzekart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde Müzekartlarını alabilirler. Ayrıca “https://muze.gov.tr” adresine istenen bilgileri girerek kredi kartıyla Müzekart alabilirler. Sistem onay verdikten sonra internet başvuruları 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderilir.

Müzekart+ ücreti 60 TL, indirimli ise 30 TL’dir.

Yorum Yap

Yorum Yap