İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam

İstanbul’da Müzekart Geçen Yerler (2023 Yılı Müze Kart Ücreti)

featured
1
+ - 9

Topkapı Sarayı, Galata Kulesi gibi İstanbul’un önemli saray ve müzeleri İstanbul’da müzekart geçen yerler içerisinde yer almaktadır.

Eğer çok gezen hatta bunun yanında tarihi mekanlara meraklıysanız müzekart almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Müzekart’ın birçok avantajları var.  Bu yazımızda müzekart ile ilgili olarak merak edilenleri bulabilirsiniz.

Yazımızda Neler Var?

Müzekart Nedir ?

İstanbul'da Müzekart Geçen Yerler

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye’deki tüm müze ve örenyerlerine bilet almadan girmenizi sağlayan bir karttır. Aldığınız kart ile bir yıl boyunca Türkiye’nin bir çok önemli müzesini sıra beklemeden ziyaret edebilirsiniz.

Biz bu yazımızda konuyu İstanbul özelinde değerlendirdiğimiz için İstanbul’da müzekart geçen yerleri, 2023 müzekart fiyatları nedir ? vs gibi soruları cevaplayacağız.

İstanbul, tarihi dokusu itibariyle yılın her anında özellik yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir kenttir. Bu noktada müzekart sadece yerli turistlere değil yabancı turistlere de sunulmuş bir imkandır. Yabancı turistler MUSEUM PASS İSTANBUL kartı ile İstanbul’da T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 13 müzeye 5 gün boyunca bilet almadan ve sıra beklemeden ziyaret edebilirler. Museum Pass İstanbul Kartın fiyatı 5 gün boyunca 360 TL’dir.

2023 Yılı Müzekart Fiyatı

Müzekart fiyatı, 2023 yılında 60 TL , indirim sahibi olanlara ise 30 TL’dir. Satın aldığınız Müzekart + ile 1 yıl boyunca T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’den fazla müze ve örenyerini gezebilirsiniz.

Müzekart’ı İstanbul’da Satın Alacağınız Yerler

Müzekart’ı İstanbul’da satın alabileceğiniz 9 tane satış noktası mevcuttur. Bu satış noktalarını muze.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Müzekart’a sahip olmak çok kolay. Yapmanız gereken belirtilen satış noktalarında nüfus cüzdanınızı ibraz edip gerekli ödemeyi yapmak.

Eğer gişelerde sıra beklemek istemezseniz muze.gov.tr internet sitesinden online olarak da işlemleri gerçekleştirip kredi kartı ile ödemenizi yapıp müzekart sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   İstanbul'da Ücretsiz Yapılacak 100 Aktivite

İstanbul’da Müzekart Geçen Yerler

İstanbul’da müzekart geçen yerler kısmı en çok merak edilen noktalardan bir tanesi. Ziyarette gitmeden önce aşağıda belirtmiş olduğum listeyi dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Çünkü Müzekart İstanbul’da bilinen bazı müzelerde ne yazık ki geçmemektedir.

2023 Yılında İstanbul’da Müzekart’ın Geçtiği Müzeler;

 

Müzekartın İstanbul’da Geçmediği Yerler

Müzekart, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı tüm müze ve örenlerde geçerlidir. Ancak İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi yoğun ziyaretçi alan yerlerde müzekart geçmemektedir. Sadece istisna olarak Dolmabahçe Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi müzekart ile ziyaret edilebilmektedir.

Bunun yanında Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi ve Aya İrini’de müzekart geçmemektedir. Bunun sebebi ise İstanbul’da bulunan birçok müzeler T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na değil, İBB ve TBMM Milli Saraylar tarafından işletilmesindendir.

İstanbul’da Müzekart’ın Geçmediği Müzeler;

 

 

Sıkça Sorulan Sorular
Müzekart sahibi olmak isteyenler, kart basım istasyonlarından, “Fotoğraflı TC Kimlik kartı, Pasaport ya da Sürücü Belgesi” ibraz etmek suretiyle 40 saniye içinde Müzekartlarını alabilirler. Ayrıca “https://muze.gov.tr” adresine istenen bilgileri girerek kredi kartıyla Müzekart alabilirler. Sistem onay verdikten sonra internet başvuruları 5 gün içinde kurye ile belirtilen adrese gönderilir.

Müzekart+ ücreti 60 TL, indirimli ise 30 TL’dir.

Yorum Yap

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. Ahmet Bey, konu hakkında gerçekten de son derece haklısınız. Müze Kart’ın sadece Kültür Bakanlığı’na ait olan müzelerde geçerli olup İBB ne ait müzelerde geçmiyor olması anlaşılır gibi değil. Umarım bu uygulama bir an önce düzeltilir. Değerli yorumlarınızdan dolayı da ayrıca teşekkür ederiz.

 2. 2 yıl önce

  Müze Kart gerçekten çok çok güzel bir çalışma. Lakin, yerebatan sarnıcı, dolmabahçe sarayı, şerefiye sarnıcı gibi yerlerde geçerli olmaması çok yanlış. Temennim bir çalışma yapılıp oraları da müze kart ile gezilebilen yerler kapsamına alınması. inşallah birilerinin kulağına aklına girer de yaparlar.

Yapılan Yorumlar
 1. 2 yıl önce

  Bu liste sayesinde kartın geçip geçmediğini bilmediğim yerleri ertelemek zorunda kalmıştım artık bu liste sayesinde merak ettiğim birçok yeri görebildim yıldız sarayını görmenizi şiddetle tavsiye ederim

 2. 2 yıl önce

  Parasını sonuna kadar hakeden bir kart 60 TL’ye bu kadar yer görmek mümkün değil heleki 2022 yılında muhteşem hemen bir kart temin edeceğim

 3. 2 yıl önce

  60 TL’ye bu kadar mekan mı 😂 cidden çok güzel fiyat hemen bir kart alicam müzelerde ülkemizin degerlerinden alınması gereken bir kartt

 4. 2 yıl önce

  Müze Kart gerçekten çok çok güzel bir çalışma. Lakin, yerebatan sarnıcı, dolmabahçe sarayı, şerefiye sarnıcı gibi yerlerde geçerli olmaması çok yanlış. Temennim bir çalışma yapılıp oraları da müze kart ile gezilebilen yerler kapsamına alınması. inşallah birilerinin kulağına aklına girer de yaparlar.

  • Ahmet Bey, konu hakkında gerçekten de son derece haklısınız. Müze Kart’ın sadece Kültür Bakanlığı’na ait olan müzelerde geçerli olup İBB ne ait müzelerde geçmiyor olması anlaşılır gibi değil. Umarım bu uygulama bir an önce düzeltilir. Değerli yorumlarınızdan dolayı da ayrıca teşekkür ederiz.

 5. vatandaşlığımın bir işe yaradığını hissettim valla. 2023 martta rakam hala 60 lira ve 1 yıl boyunca gezebiliyorsunuz mis gibi daha ne olsun ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir