İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üsküdar

Kız Kulesi (Nerede ? Nasıl Gidilir ? 2023 Yılı)

Kız Kulesi
+ - 0

Kız Kulesi, geçmişten günümüze bir çok efsaneye konu olmuş, hakkında farklı rivayetler anlatılan İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın olan kısmında tam Salacak açıklarında ufak bir adanın üzerine inşa edilmiştir. Gerek Üsküdar’ın gerekse de İstanbul’un simgelerinden biri haline gelmiştir. Üsküdar’da Bizans döneminden günümüze kalan tek yapıdır.

Yazımızda Neler Var?

Kız Kulesi

Adına nice şiirler yazılmış, nice aşıklara ilham kaynağı olmuş Üsküdar’dan yıllara meydan okurcasına gülümser tüm Boğaza Kız Kulesi.

İstanbul’da gezilecek yerler deyince akla gelen ilk yerlerden biridir. Her mevsim ayrı bir güzel gözükür onun penceresinden İstanbul. Gelin şimdi efsaneleriyle, tarihe tanıklıklarıyla bu muhteşem kuleyi hep beraber daha yakından tanıyalım.

Kız Kulesi Hikayesi

Kız Kulesi’ni Kim Yaptırdı ?

Tarihi 2500 yıl öncesine dayanan bu muhteşem yapı, İstanbul’un da tarihine yakından tanıklık etmiştir. Antik Çağda başlayan geçmişiyle Eski Yunan’dan Bizansa, Bizans’dan Osmanlı’ya tüm tarihi dönemleri içerisinde barındırarak günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Tarihi yazılara bakıldığında kuleden ilk kez M.Ö 410 yılında söz edildiği görülmektedir. Atinalı Komutan Alkibiades tarafından yapılan kulenin o yıllardaki amacı Boğaz’dan geçen gemileri kontrol etmek ve vergi toplamakmış. Daha sonrasında İstanbul, Roma yönetimine geçtikten sonra Bizans İmparatoru Manuel Comnenos yapıyı taşlarla daha da güçlendirerek bir savunma yapısı haline getirmiş. Osmanlı döneminde bir kez daha restorasyon çalışması yapılarak mehter takımının gösterilerine sahne olmuş. Kulenin şuanki görünümü ve alt katın önemli bir bölümü Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılmıştır.

Tarihi boyunca bir çok sıkıntılı dönemler geçirip harabe hale gelen kule en son 1998 yılında restore edildikten sonra 2000 yılında turistik amaçla kullanılmaya başlanmıştır.

Kız Kulesi

Kız Kulesi Hikayesi

Kız Kulesi ile Galata Kulesi’nin Aşkı

Kız Kulesi’nin bir efsanesi var, üstelik o kadar romantik ki… Efsaneye göre Kız Kulesi ile Galata Kulesi birbirine aşıktır ama aralarında bulunan İstanbul Boğazı, sevgililerin kavuşmasını engellemektedir. Galata Kulesi aşkını yıllarca mektuplara yazar ve Kız Kulesi’ne olan hasretini kelimelere döker.

Hezarfen Ahmet Çelebi de uçma hayalini gerçekleştirmek için buraya çıktığında, Galata Kulesi onun kulağına Kız Kulesi’ne olan aşkını fısıldar ve mektupları ona verir. İstanbul’un üflediği rüzgarı arkasına alan Hezarfen, mektupları Kız Kulesi’ne ulaştırır. Aşkının platonik olmadığını anlayan Kız Kulesi, sevinçten havaya uçar. Bu iki aşığın birbirlerine duydukları bu derin duygular onların yüzyıllara meydan okumasına yardımcı olmuş, İstanbul’un en güzel manzarasını oluşturmuşlardır.

Leandros’un Ölümsüz Aşkı

Bunlardan bir diğeri ise, kuleye adını da vermiş olan Leandros efsanesidir (Leander’s Tower). Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklar Leondros ve Hero‘nun hikayesi trajediyle bitecektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   Şemsi Ahmet Paşa Camii

Fırtınalı bir gecede, Leondros kulede ışık yandığını görünce, sevgilisi Hero’nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, Boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır.

Yılanla Gelen Acı Son

Kız Kulesi hakkında en bilinen hikâye, Kleopatra’nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı yılan hikâyesidir. Kehanete göre; Kral’a çok sevdiği kızının 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir. Kral bu kehanet üzerine, denizin ortasında bir kule yaptırır ve prensesi buraya yerleştirir. Ancak kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesinin ölümüne neden olur.

Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Yılanın, ölümünden sonra da prensesi rahat bırakmadığına dair söylentiler günümüze kadar ulaşmıştır. Zira bu tabutun üstünde iki delik olduğu hala anlatılır.

Battal Gazi Hikayesi

Kız Kulesi ile ilgili olarak en sık anlatılan hikayelerin sonuncusu ise Osmanlı Dönemi’nde geçer. Hikaye; Battal Gazi‘nin askerleri ile birlikte Kızkulesi’ne baskın yaptığını ve kulede saklanan hazineleri alarak, burada yaşayan Üsküdar Tekfuru’nun kızını kaçırdığını anlatır. İstanbul’u (Constantinopoli) kuşatmaya gelen Battal Gazi, kuşatmadan bir sonuç alamayınca Kız Kulesi önündeki kıyıya karargahını kurar ve yedi sene burada kalır.

Hikayeye göre, Battal Gazi’nin Üsküdar kıyılarında bu kadar uzun süre kalmasının asıl nedeni, tekfurun kızına aşık olmasıdır. Üsküdar tekfuru, Battal Gazi’nin korkusuyla, kızını hazineleri ile birlikte kuleye kapatır. Şam seferini tamamlayarak Üsküdar’a dönen Battal Gazi, kayık ile Kız Kulesi’ne gelerek, tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşır. Çokça bilinen “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı bu hikayeden gelir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   Kadıköy Otelleri | 2023 Yılı Kalınacak Oteller

Bu hikayeden zamanımıza gelen bir diğer miras da Kız Kulesi’nin ismi ile ilgilidir. Türkler, bu olaydan sonra, diğer efsanelerdeki prenseslere de atfen buraya Kız Kulesi ismini vermiştir.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, Salacak açıklarında küçük bir ada üzerine inşa edilmiş olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı üzerinde yer alıyor.

Adres: Salacak Mevkii, Üsküdar 34668 / İstanbul

Kız Kulesi’ne gitmek için 2 farklı yol bulunuyor.

Kız Kulesi’ne Üsküdar Salacak ve Kabataş üzerinden yapılan tekne seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Üsküdar Salacak kalkışlı Kız Kulesi seferleri 09.00-19.00 saatleri arasında her 15 dakikada bir yapılıyor. Kabataş-Kız Kulesi seferleri ise sadece hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında saat başı olarak yapılmaktadır.

ziyaret saatleri 09:00 – 19:00. Kule hem müze hem restaurant olarak yılın 365 günü yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık.

İstanbul Boğazı’nın ortasında romantik bir akşam yemeği keyfi için kule, akşam saatlerinde de restaurant hizmeti veriyor. Kulenin en üst katında yer alan Kulede Bar, misafirlerine fix menüler sunuyor. Buraya giriş için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Rezervasyonlu yolculara özel Kabataj-Kız Kulesi gidiş-dönüş için sefer bilgileri şöyle: Kalkış: 20:00, 20:45, 21:30, Dönüş: 23:00, 23:45, 00:30. Üsküdar Salacak- Kız Kulesi arası seferler ise 19:15 itibarıyla her 15 dakikada bir.

Kız Kulesi giriş ücretleri ise şöyle…

Tam 40 TL, öğrenci 20 TL.

Yol Tarifi – Google Haritalar

Yorum Yap