İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beykoz

Anadolu Feneri Gezi Rehberi (2024)

Anadolu Feneri
1
+ - 0

Anadolu Feneri, Boğaziçi Anadolu kıyısında ve karşı yakadaki Rumeli Feneri ile birlikte Karadeniz’e çıkıştan önceki son durak ve aynı zamanda güzel doğası ve yeşili ile birlikte boğazın en sakin ve şirin yerlerinden birisi konumunda. Aşağıda Anadolu Feneri popüler mekanlar, gezilecek yerler, aktiviteler ve ulaşım hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Anadolu Feneri

Yazımızda Neler Var?

Anadolu Feneri Gezilecek Yerler

Anadolu Feneri İstanbul boğazının Karadeniz’e çıkış noktası. Semtin ikonu ise 1956 yılında yapılmış olan deniz feneri. Boyu 20 metre.

Anadolu Feneri, özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonu İstanbul’un gürültüsü ve kargaşasından oldukça uzak deniz kenarı bir dinlence yeri arayanlar için Anadolu yakasındaki en uygun ve popüler yerlerden birisi.

Burada muhteşem boğaz manzaraları ve doğal güzellikler eşliğinde güzel bir geçirebilirsiniz. Günübirlik piknik keyfi için de oldukça ideal.

Anadolu Feneri

Anadolu Feneri’nin şirin ve küçük merkezindeki dalgakıran içerisinde yer alan çeşitli balık restoranlarında mevsimin taze deniz ürünlerinin keyfini çıkarmak da oldukça dinlendirici ve sizi bir günlüğüne de olsa şehrin kargaşasından uzaklaştırıp bir nevi terapi imkanı sağlayacak bir aktivite.

Eğer bir gün yolunuz Anadolu Feneri’ne düşerse size bir mekan önereceğim. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Mavi Kapı Kafe. 

Mavi Kapı Kafe, Fener’e geldiğinizde tüm Boğazı ve Karadeniz’i görebileceğiniz gerek kahvaltısıyla gerekse de hoşça vakit geçirebileceğiniz güzellikte bir mekan. Sahibi Ali Bey son derece güler yüzlü ve ilgili. Avukat olmasının yanında yazdığı şiirleriyle de bilinmekte.

Adres : Anadolufeneri, No: 14/, Cami Çk. No:1, 34829 Beykoz/İstanbul
Çalışma Saatleri : Haftanın hergünü 09:00 – 23:00 arası hizmet vermektedir.
İnstagram : https://www.instagram.com/mavvikapi/

 

Anadolu Feneri’ne Nasıl Gidilir? Ulaşım

Boğaziçi Anadolu kıyısının en uç noktasında, Karadeniz çıkışında bir konumda yer alan Anadolu Feneri, Üsküdar’dan Yeni Riva Yolu üzerinden yaklaşık 33 km. mesafede Karadeniz tarafında BeykozAnadolu Kavağı ve Poyrazköy‘den sonra geliyor. Beykoz iskelesi ile Anadolu Feneri arası ise yaklaşık 14 km.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   Arasta Çarşısı Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Özel araçları olanlar navigasyon ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilir. Beykoz’u geçtikten yaklaşık 4 km. sonra Poyrazköy-Anadolu Feneri tabelasını izlemek gerekiyor. Buradan saptıktan sonra dar ve ormanlık yolu takip ederek önce Poyrazköy ve sonrasında Anadolu Feneri’ne ulaşabilirsiniz.

Anadolu Feneri’ne toplu ulaşım araçları ile gelmek için en pratik ve hızlı yol Kavacık’tan kalkan 15D numaralı Anadolufeneri-Kavacık İETT otobüslerini kullanmak. Bu otobüs Beykoz’dan da geçiyor.

Kavacık üzerinden ulaşım

Kavacık’dan Anadolu Feneri’ne kalkan 15D numaralı İETT otobüslerini kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Üsküdar üzerinden ulaşım

Üsküdar’dan 15F numaralı İETT otobüsü ile Beykoz’a gelip, Beykoz’dan da 15D numaralı İETT otobüsü veya Anadolu Feneri’ne kalkan dolmuşları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Beykoz üzerinden ulaşım

Beykoz’dan 15D numaralı İETT otobüsü veya Anadolu Feneri’ne kalkan dolmuşları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Deniz yolu ile doğrudan Beykoz’a gelmek için aşağıdaki şehir hatları vapur seferlerini kullanabilirsiniz.

Yol Tarifi – Google Haritalar

Yorum Yap