İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Yaşam

İstanbul Havalimanı Nerede?

featured
+ - 4

İstanbul Havalimanı (IST) hakkında havalimanı genel tanıtımı, imkanları, servisler, oteller, ve ulaşım bilgisi gibi pratik bilgileri bu sayfamızdan bulabilirsiniz.

Yazımızda Neler Var?

İstanbul Havalimanı (IST) Pratik Bilgiler

 • 08 Nisan 2019 tarihi itibarıyla, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınma işlemi tamamlanmış ve İstanbul Havalimanı tam olarak operasyonel hale gelmiştir.
 • İstanbul Havalimanı (IST), İstanbul’un Avrupa Yakası kuzey ucunda, Karadeniz kıyısında Arnavutköy ilçesinde yer almaktadır.
 • Havalimanı Kodu: IST, Telefon : 444 1 442 (Çağrı Merkezi) , Web: https://www.istairport.com/tr
 • İstanbul Havalimanı’na İETT Belediye Otobüsleri ve HAVAİST İstanbul Otobüs A.Ş. ile İstanbul’un pek çok yerinden çift yönlü toplu taşıma hizmeti verilmektedir.

İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı Mesafeler

İstanbul Yeni Havalimanı’na İstanbul’un başlıca ilçelerden mesafeler; Avcılar 53 km., Gayrettepe 38 km., Taksim 40 km., Levent 36 km., Maslak 35 km., Kavacık 42 km., Üsküdar 47 km., Kadıköy 52 km. ve Pendik 73 km.’dir.

İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı Güncel Uçuş Bilgileri

İstanbul Havalimanı Güncel Uçuş Bilgileri’ni;

İstanbul Havalimanı’nın Hakkında Genel Bilgiler

İstanbul Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sonra İstanbul’un üçüncü havalimanı olarak 29 Ekim 2018 günü yapılan büyük törenle açılmıştır.

4 fazdan oluşan İstanbul Yeni Havalimanı projesine 2015 yılında başlanılmış ve ilk fazın bitilmesi sonrasında 29 Ekim 2018 günü kısmi olarak hizmete girmiştir. İstanbul Yeni Havalimanı halen kısıtlı sayıda iç ve dış hat uçuşları yapmaktadır.

İstanbul Havalimanı’nın tam olarak hizmete girmesi sonrasında İstanbul Atatürk Havalimanı ticari uçuşlara kapatılacak ve 2021 yılının Ocak ayına kadar özel, kargo ve eğitim uçuşlarında kullanılmak ve küçük bi şehir havalimanı olarak hizmet verecektir.

İstanbul Havalimanı projesinin tüm 4 fazının 2028 yılında tamamlanması ile toplam 6 adet pist, 2 terminal binası ve hava kontrol kulesi ile hizmet verecek ve bu süre zarfında dünyanın başka bir yerinde daha büyüğü yapılmaz ise İstanbul Havalimanı, 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   İstanbulkart Nedir ? (2023 Kart Ücretleri)

İstanbul Havalimanı’nın Tüm Fazlarıyla Tamamlanması

Birinci Faz – 3 pist, bir terminal binası, kargo, bakım onarım ve destek üniteleri, alışveriş merkezleri, mağazalar, kafe ve restornları ile birlikte 2021 yılında tamamlanacaktır. Birinci faz sonunda İstanbul Yeni Havalimanı kapasitesi 90 milyon yolcu olacaktır.

İkinci Faz – 2’nci terminal binası ve 4’üncü pistin yapımına 2020 yılında başlanacak ve 2022 yılında tamamlanacaktır.

Üçüncü Faz – 5’ici pist, 2’nci kontrol kulesi ve havalimanı destek üniteleri 2023 yılında tamamlanacak İstanbul Yeni Havalimanı kapasitesi 150 milyon yolcu olacaktır.

Dördüncü Faz – 6’ncı pist 2028 yılında tamamlanacak İstanbul Yeni Havalimanı kapasitesi 200 milyon yolcu olacaktır.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na Ne Olacak?

İstanbul Havalimanı’nın 08 Nisan 2019 itibarıyla tam olarak hizmete girmesi ile birlikte İstanbul Atatürk Havalimanı’nda tüm ticari uçuşlar sona ermiştir. TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı, işletme sözleşmesinin biteceği 2021 yılının Ocak ayına kadar özel uçuşlar, kargo ve eğitim uçuşları maksadıyla küçük bir şehir havalimanı olarak hizmet vermeye devam edecektir. 2021 Ocak ayından sonra ise bir bölümü Millet Bahçesi ve bir bölümü de küçük Şehir Havalimanı olacaktır.

İstanbul Havalimanı Yakınındaki Oteller

İstanbul Yeni Havalimanı’nda, İstanbul’a iş ve seyahat için gelenler ile, transit yolcular ve herhangi bir sebeple havalimanında konaklama ihtiyacı olanlar için, yenilikçi bir otel olan İngiltere Londra merkezli YOTEL Istanbul isimli havalimanı oteli hizmet vermektedir. YOTEL Istanbul, İstanbul Havalimanı‘nda; YOTEL Istanbul Airport (Landside)(kara tarafı-pasaport kontrol öncesi) ve YOTELAIR Istanbul Airport (Airside) (hava tarafı-pasaport kontrol sonrası) olarak hizmet vermekte.

Dünyanın en büyük havalimanı otellerinden birisi olan ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük havalimanı oteli olan YOTEL Istanbul‘in, kabin olarak tabir edilen 451 lüks odası bulunmakta. Ayrıca, saatlik olarak konaklama imkanı da bulunmakta. Ayrıntılı bilgi için YOTEL İstanbul Yeni Havalimanı Oteli sayfamıza bakabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   İstanbul Deniz Müzesi Gezi Rehberi

Bunun yanı sıra, İstanbul Havalimanı dışında bir yerde konaklamak isteyenler için yakın çevrede pek alternatif yok. İstanbul Yeni Havalimanı’nın, İstanbul’un merkezi yerlerine ortalama uzaklığının 45 km. olduğu düşünülürse bu durum da normal sayılabilir.

Biz yine de İstanbul Havalimanı yakın çevresinde ne var ne yok araştırdık ve 14-30 km. mesafede kalınabilecek az sayıda kaliteli ve güzel oteller bulunduğunu gördük ve Yeni İstanbul Havalimanı’na Yakın Oteller sayfamızda listeledik, bakabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir? – Toplu Taşıma İmkanları

İstanbul Havalimanı, İstanbul’un kuzeyinde Karadeniz kıyısında Arnavutköyilçesinde bulunmaktadır. İstanbul’un Avrupa Yakası merkezinden ortalama 45 km mesafededir. İstanbul Yeni Havalimanı’na İETT Belediye Otobüsleri ve HAVAİST İstanbul Otobüs A.Ş. ile İstanbul’un pek çok yerinden çift yönlü toplu taşıma hizmeti verilmektedir.

İETT Belediye Otobüsleri ile Halkalı, Mecidiyeköy ve İstanbul Atatürk Havalimanıduraklarından, HAVAİST İstanbul Otobüs A.Ş. ile de Taksim, Kozyatağı, Yenikapı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı ve Tüyap’tan kalkışlı bagajlı lüks taşımacılık seferleri yapılmaktadır. İstanbul Havalimanı’na ulaşım için detaylı bilgileri İstanbul Yeni Havalimanı’na Ulaşım, Nasıl Gidilir? sayfamıza bakabilirsiniz.

İstanbul Esenler Otogarı Otobüs Firmaları Telefon Numaraları >
https://www.turkiyeotobusfirmalari.com/istanbul/istanbul-otobus-firmalari-esenler.html

İstanbul Havalimanı’nda Otopark Hizmetleri

İstanbul Havalimanı’nda 40.000 araç kapasiteli ve yüksek teknoloji imkanına sahip, dünyanın tek çatı altındaki en büyük katlı otoparkı bulunmaktadır. Otopark alanında ayrıca araç yıkama, oto kuaför, lastik değişimi ve bankası, mini bakım, akaryakıt dolum hizmetleri, Yetkili Servis Hizmeti gibi hizmetler de sunulmaktadır.

İstanbul Havalimanı’nda Taksi Hizmetleri

İstanbul Havalimanı’nda 7 gün 24 saat ve siyah renk “E”, mavi renk “D” ve turuncu renk “C” olmak üzere 3 farklı segmentte taksi hizmeti sunulmaktadır.

Yol Tarifi – Google Haritalar

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 2 yıl önce

  Nasıl ulaşacağım hakkında bir fikrim yokken havaisti keşfettim ve Vodafone Red kullandığım için oradaki kampanyadan yararlanarak ücretsiz bir şekilde hızlı bir şekilde ulaşımımı gerçekleştirdim havaist kullanacaksınız ve Vodafone Red kullanıyorsanız ücretsiz ulaşım fırsatını unutmayınn

 2. 2 yıl önce

  Bundan önce çok havalimanına gittim ama hiç bu kadar çalışanları olsun iniş yeri çok güzel uçağın içi çok rahat bundan sonra tüm biletlerimi yeni istanbul havalimanina alicam teşekkürler :))

 3. 2 yıl önce

  Daha önce çok havalimana gittim böyle iyisini görmedim artık hep İstanbul hava limanı kullanacam teşekkür ederim 🙂

 4. 2 yıl önce

  İstanbul’daki diğer havalimanlarına göre daha büyük daha güzel daya yeni bir uçuş gerceklestirdim daha da buradan gerceklestiririm çok güzel 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir