İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

İstanbulkart Nedir ? (2023 Kart Ücretleri)

istanbulkart
+ - 0

İstanbulkart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıma sunulan gerek şehir içi ulaşımda gerekse de sosyal hayatın her alanında son dönemde kullanılmaya başlanan elektronik bir karttır.

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ya da İstanbul’u gezmeye geldiyseniz yanınızda mutlaka İstanbulkart bulundurmanızda fayda var. Uygun ulaşım olanakları sunarken bunun yanında bir çok yemek ve marketlerde de geçerli olan bu kart sayesinde indirimli hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

İsterseniz bu kart ile neler yapabileceğinizi, nerelerde kullanılacağını, istanbulkart hes kodu uygulaması geçerli mi ? kısaca bilmek istediğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızda Neler Var?

İstanbulkart Nedir ?

Eskiden “akbil” diye tabir edilen ancak gelişen teknoloji ile İstanbul’luların ve İstanbul’u ziyaret edeceklerin vatandaşların toplu taşıma ile gerçekleştirecekeleri (minübüs hariç) seyahatleri esnasında kullandıkları karttır.

Ancak son dönemde ulaşımın yanında, gıdadan market alışverişlerine kadar bir çok noktada kullanılmaya başlanan ve birçok indirim ve kampanyalardan da bu kart sayesinde vatandaşlar yararlanmaktadır.

İstanbulkart Başvuru

İstanbulkart Başvuruları, Belbim A.Ş’ye ait olan İstanbulkart Başvuru Merkezlerinden, indirimli, ücretsiz ve ya abonman gibi farklı içerikleri olan kişiselleştirilmiş istanbulkartların başvuruları yapılıp aynı zamanda da üretilip teslim alınabilmektedir.

Yine indirimli ve ücretsiz kartların vize işlemleri de bu merkezlerden yapılmaktadır. Bunun yanında tek geçişlik veya farklı geçişli kartlara birçok satış noktalarından ve matiklerden satın alınabilmektedir.

İstanbulkart Online Başvuru

Eğer başvuru merkezlerine gidemiyorsanız da internetten mavikart, 65 Yaşüstü, öğerenci, kartlarını İETT’nin sitesine girerek sadece T.C Kimlik numaranızla online kayıt olup almak istediğiniz kartı seçtikten sonra 2 gün içerisinde kartınız başvuru esnasında belirttiğiniz adresinize posta yoluyla gelmektedir.

İstanbulkart Ücretleri

İstanbul’da 01.01.2023 tarihinden itibaren uygulanan ücret tarifesine göre tam geçiş ücreti 9,90 ₺, öğrenci geçiş ücreti 4,83 ₺‘dir. Aktarımlarda mesafeye göre değişiklikler göstermektedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir;   Beşiktaş Nostalji Fotoğrafları

Bunun yanında eğer istanbulkart almazsanız farklı geçiş adetlerine göre elektronik bilet ile de seyahat edebilirsiniz. Ancak bu istanbulkart’a göre daha pahalı. Bunu da bir dipnot olarak belirtmek isteriz. Aşağıda son fiyat listesini bulabilirsiniz.

istanbulkart 2023 fiyat listesi

 

Hayatı Kolaylaştırmanın Yolu : İstanbulkart Mobil

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte zamanın gerisinde kalmamak adına İstanbulkart da kendini yeniledi. Artık tek tuşla elinizdeki cep telefonlarınızdan bakiye yükleyebiliyeciğiniz, bakiyelerinizin durumunu takip edebileceğiniz, son kampanyalardan haber olabileceğiz bir uygulama var. İstanbulkart Mobil.

 

Yorum Yap